Masaż tkanek głębokich

Na czym polega?


Masaż tkanek głębokich polega na pracy terapeutycznej na miękkich tkankach w celowy, nieschematyczny sposób wymagający wiedzy anatomicznej człowieka. Celem masażu jest odnalezienie nieprawidłowych napięć i zlikwidowanie ich poprzez nadanie miękkim tkankom ich naturalnej długości, elastyczności i sprężystości. Często w trakcie masażu pacjent skarży się na dolegliwości bólowe – mogą one występować podczas podrywania i dzielenia tkanki w miejscu jej najsilniejszego napięcia. Kilka dni po masażu można odczuwać dyskomfort i tak zwane zakwasy mimo, że ogólnie masaż należy raczej do przyjemnych.

Kurs masażu tkanek głębokich

Nauka nieschematycznej pracy z tkankami, z pacjentem z dolegliwościami bólowymi oraz z napięciami mięśni to podstawa kursu, którego celem jest strukturalne podejście do ciała. Ważna jest ocena wizualna pacjenta i zaplanowanie serii masaży tak, aby nie było to dla pacjenta zbyt dużym wysiłkiem. Nauka masażu pięściami i łokciami zdecydowanie wyklucza kciuki. Jeśli do masażu używano by kciuków w miejscach ich ucisku mogłyby powstać zmiany zwyrodnieniowe. Masaż ten wymaga od terapeuty nauki używania przedramienia do skutecznego masowania obszaru kręgosłupa szyjnego.


Nastawienie na praktykę sprawi, że terapeuta po kursie będzie pełny nowego doświadczenia, które na równi z praktyką i sprawnością własnych mięśni jest fundamentalne w walce z bólem mięśniowym masowanego pacjenta.

Więcej informacji o kursach z zakresu masażu tkanek głębokich znajdziesz na serwisach organizujących szkolenia dla fizjoterapeutów